پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات بر مبنای اهداف سند راهبردی برنامه ششم توسعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص"رصد فناوری ­های پیشرفته و تولید محصولات بومی، فعالیت پژوهشی در حوزه ارتباطات کوانتومی نوری را با توجه به اهمیت موضوع از اوایل سال ۱۳۹۴ در دستور کار خود قرار داد. در اواخر بهمن ماه ۱۳۹۵، پروژه­­ ی بنیادی با عنوان "بهبود پروتکل­‌های ارتباطات کوانتومی نوری منتخب و پیشنهاد پروتکل­‌های مناسب جهت پیاده­ سازی در کشور" در این پژوهشگاه و با بهره‌گیری از توان علمی نخبگان دانشگاهی آغاز به کار کرد که در بهمن ماه ۱۳۹۶ با به اتمام رسید. با توجه به ضروت بکارگیری فناوری­‌های کوانتومی در حوزه فاوا و اهمیت استراتژیک آنها برای کشور، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات موضوع فناوری ­های کوانتومی کاربردپذیر در حوزه فاوا را از اوایل سال ۱۳۹۷ به عنوان یک موضوع محوری در دستور کار خود قرار داده است.در این راستا پروژه تدوین نقشه­راه فناوری­های کوانتومی کاربردپذیر در حوزه فاوا فعالیت خود را از بهمن ماه سال ۱۳۹۷ در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات آغاز کرده است.


سرمایه گذاری‌های جهانی در حوزه فناوری کوانتوم


حوزه‌های تحقیقاتی فناوری کوانتوم


پروژه‌های عملیاتی در حوزه ارتباطات کوانتومی

وضعیت کنونی فناوری ارتباطات کوانتومی

ارائه نمونه‌های تجاری و اجرای پروژه‌های موفق ارتباطات کوانتمی نشان می‌دهد که این فناوری مراحل تحقیقاتی را با موفقیت پشت سرگذاشته است و به زودی بازار گسترده‌تری را به خود اختصاص خواهد داد. در حال حاضر کشورهای توسعه یافته مانند چین، اتحادیه اروپا، آمریکا، کانادا، استرالیا، ژاپن و…برخی از مراکز سیاسی-امنیتی و بانک‌های خود را به این سیستم‌ها مجهز کرده‌اند.

Call to Action Now ›

معماری ارتباطات کوانتومی

در شکل نمای کلی یک سیستم توزیع کلید کوانتمی نشان داده شده است. معماری کلی توزیع کلید کوانتمی شامل فرستنده کوانتمی، گیرنده کوانتمی، کانال کوانتمی و یک کانال کلاسیکی (همان شبکه ارتباطی متداول) می‌باشد.

Primary Plan ›   Secondry Plan ›

اهمیت ارتباطات کوانتومی

با توجه به اهمیت استراتژیک امنیت اطلاعات و ارتباطات در دنیای کنونی، پژوهش و سرمایه‌گذاری کشور در حوزه فناوری ارتباطات کوانتمی بسیار ضروری و مهم به نظر می‌رسد. هر چند که در حال حاضر چندین سال از شروع کار تحقیقاتی جدی کشورهای پیشرفته در این زمینه می‌گذرد، اما به علت جدید بودن موضوع هنوز احتمال باقی ماندن در میدان رقابت با سایر کشورها برای ایران وجود دارد.

Purchased Now ›

No front page content has been created yet.‎

آخرین اخبار


شنبه ۱۱ خرداد

برای اولین بار در دنیای کوانتومی، محققان دقت محاسبات دوکیوبیتی در سیلیکون را مشخص کردند – مانستگی متوسط گیت دوکیوبیتی: ۹۸ درصد؛ سیلیکون به عنوان راهی برای رفتن تایید شد.

محققان، برای اولین بار، موفق به اندازه‌گیری مانستگی (fidelity)، و یا همان دقت، عملیات منطقی دوکیوبیتی در سیلیکون  شدند؛ نتایج بسیار نویدبخش است و ساخت یک پردازنده‌ی کوانتومی تمام مقیاس (full-scale) را ممکن می‌سازد. این تحقیق توسط تیم پروفسور اندرو دزوراک (Andrew Dzurak) در دانشکده مهندسی دانشگاه UNSW استرالیا انجام و نتایج آن در نشریه Nature چاپ شده است.

۰ دیدگاه
يكشنبه ۵ خرداد

سرمایه گذاری ۷.۲ میلیون دلاری کانادا در یک استارت آپ کوانتومی در دلنشگاه واترلو

دولت کانادا به یک استارت آپ کوانتومی با نام ایسارا ISARA سرمایه ای به اندازه ی ۷.۲ میلیون دلار برای کار بر روی امنیت سیستم‌های کوانتومی داده است.

۰ دیدگاه
چهارشنبه ۱ خرداد

استفاده‌ی شبیه سازهای کوانتومی از لیزرها برای مطالعه ی پدیده‌های کوانتومی

دنیای کوانتوم دنیای عجیبی است، در زمان‌های مختلف طوری رفتار می‌کند که گویی عقل و منطق وجود ندارند. اگر تلاش کردید که بعضی از ایده‌ها و نظریه‌های پیچیده‌تر که دنیای کوانتومی را بررسی می‌کنند مطالعه کنید ولی دچار مشکل شدید، فکر نکنید که تنها هستید. بعضی از فیزیکدانان بزرگ دنیا هم با پیچیدگی‌های دنیای کوانتوم دست و پنجه نرم می‌کنند.

۰ دیدگاه
سه شنبه ۳۱ ارديبهشت

محققان کامپیوتر کوانتومی دسترسی-آزاد را به کار گرفتند تا رازهای کوانتومی را آشکار کنند

محققان با استفاده از آزمایشهای کوانتومی IBM که یک کامپیوتر کوانتومی با دسترسی آزاد است، قوانین بنیادی مکانیک کوانتومی را بررسی کردند.

۰ دیدگاه
دوشنبه ۳۰ ارديبهشت

حسگرهای کوانتومی جدید راهی برای بهبود درمان سرطان و مخابرات کوانتومی

محققان مؤسسه محاسبات کوانتومی دانشگاه واترلو حسگرهای کوانتومی جدیدی ساختند که در همه زمینه‌های مونیتور کردن، از درمان سرطان تا حسگری از راه دور کاربردهای زیادی دارند. آنها مدعی هستند حسگری که ساختند عملکرد بهتری نسبت به فن‌آوری سه بعدی تصویربرداری کنونی دارد.

بازده بالا در آشکارسازی فوتون‌ها

۰ دیدگاه
دوشنبه ۳۰ ارديبهشت

بودجه تحقیق و توسعه در برنامه ملی فناوری­‌های کوانتومی کشور انگلستان

بر اساس گزارش سال ۲۰۱۶ اداره دولتی علوم انگلستان، میزان بودجه تخصیص یافته به برنامه ملی فناوری­‌های کوانتومی، در فاز اول (۲۰۱۴-۱۹) به میزان ۳۸۰ میلیون پوند اعلام گردیده که بخشی از آن (۲۷۰ میلیون پوند) توسط دولت انگلستان تامین اعتبار شده است.

۰ دیدگاه
يكشنبه ۲۹ ارديبهشت

محاسبات کوانتمی از طریق پلاسمون‌های گرافن

موادی جدید که شامل یک لایه (صفحه) از اتم‌های کربن هستند قادرند تا طراحی‌های جدیدی برای کامپیوترهای کوانتمی اپتیکی ایجاد کنند. فیزیکدانان دانشگاه وین و موسسه فوتونیک بارسلون نشان دادند که ساختارهای گرافنی بریده شده این امکان را به تک فوتون‌ها می‌دهد تا با یکدیگر اندرکنش داشته باشند. معماری جدید پیشنهاد شده برای کامپیوترهای کوانتمی، اخیرا در مجله npj quantum information به چاپ رسیده است.

۰ دیدگاه
شنبه ۲۸ ارديبهشت

بهره‌گیری از رمزنگاری کوانتومی برای امنیت ۵G

شرکت SK Telecom، بزرگترین اپراتور موبایل در کشور کره جنوبی، اعلام کرده است که از مولد اعداد تصادفی کوانتومی[۱] (QRNG) در مرکز احراز اصالت[۲] (AuC) شبکه ۵G خود استفاده خواهد کرد.

۰ دیدگاه
چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت

انتشار نسخه متن‌باز ابزار توسعه فناوری کوانتومی Microsoft

Microsoft در چند سال اخیر به دنبال ساخت ابزاری برای برنامه نویسی رایانه‌های کوانتومی بوده است. در این راستا، Microsoft زبان برنامه نویسی Q# به همراه کامپایلر این زبان و شبیه سازی برای آن را طراحی کرده است. به تازگی Microsoft اعلام کرده که قصد دارد نسخه متن باز این ابزار‌ها را در چند ماه آینده منتشر کند.

۰ دیدگاه

رویدادها

سومین جلسه فروم فناوری‌های کوانتومی کاربردپذیر در حوزه فاوا: رمزنگاری پسا کوانتومی
مرکز تحقیقات مخابرات ایران- ۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۸

 

اولین جلسه فروم فناوری‌های کوانتومی کاربردپذیر در حوزه فاوا: علم سنجی حوزه ارتباطات کوانتومی
مرکز تحقیقات مخابرات ایران- ۵ دی ماه ۱۳۹۷

 

کارگاه ارتباطات کوانتومی امن: فرصت‌ها و چالش‌ها
مرکز تحقیقات مخابرات ایران- ۲۵ بهمن ۹۶

 

کارگاه ارتباطات کوانتومی نوری: تحولی نوین در مخابرات
بیست و پنجمین کنفرانس مهندسی برق ایران - دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی   

 

 

درباره ما

پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات بر مبنای اهداف سند راهبردی برنامه ششم توسعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص"رصد فناوری ­های پیشرفته و تولید محصولات بومی، فعالیت پژوهشی در حوزه ارتباطات کوانتومی نوری را با توجه به اهمیت موضوع در دستور کار خود قرار داد.

عضویت در کانال تلگرامی فناوری کوانتوم

کانال تلگرامی "فناوری‌های کوانتومی کاربردپذیر در حوزه فاوا" به منظور ترویج، شناساندن و بالابردن سطح دانش فناوری کوانتومی (محاسبات کوانتومی، ارتباطات کوانتومی و رمزنگاری کوانتومی) در کشور و تقویت روابط و همکاری‌های علمی متخصصان این حوزه، راه اندازی شده است. برای اطلاع از آخرین اخبار در حوزه فناوری کوانتوم و آشنایی با مفاهیم آن، می‌توانید در اینجا کلیک نمایید.

ارتباط با ما

  • نشانی:    تهران، خیابان کارگرشمالی، روبروی سازمان انرژی اتمی، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری ارتباطات
  • تلفن تماس: ۸۴۹۷۷۳۳۳
  • رایانامه: quantumcomm@itrc.ac.ir