ارتباطات کوانتومی نوری: تحولی نوین در مخابرات


سرمایه گذاری‌های جهانی در حوزه فناوری کوانتوم


حوزه‌های تحقیقاتی فناوری کوانتوم


پروژه‌های عملیاتی در حوزه ارتباطات کوانتومی

وضعیت کنونی فناوری ارتباطات کوانتومی

ارائه نمونه‌های تجاری و اجرای پروژه‌های موفق ارتباطات کوانتمی نشان می‌دهد که این فناوری مراحل تحقیقاتی را با موفقیت پشت سرگذاشته است و به زودی بازار گسترده‌تری را به خود اختصاص خواهد داد. در حال حاضر کشورهای توسعه یافته مانند چین، اتحادیه اروپا، آمریکا، کانادا، استرالیا، ژاپن و…برخی از مراکز سیاسی-امنیتی و بانک‌های خود را به این سیستم‌ها مجهز کرده‌اند.

Call to Action Now ›

معماری ارتباطات کوانتومی

در شکل نمای کلی یک سیستم توزیع کلید کوانتمی نشان داده شده است. معماری کلی توزیع کلید کوانتمی شامل فرستنده کوانتمی، گیرنده کوانتمی، کانال کوانتمی و یک کانال کلاسیکی (همان شبکه ارتباطی متداول) می‌باشد.

Primary Plan ›   Secondry Plan ›

اهمیت ارتباطات کوانتومی

با توجه به اهمیت استراتژیک امنیت اطلاعات و ارتباطات در دنیای کنونی، پژوهش و سرمایه‌گذاری کشور در حوزه فناوری ارتباطات کوانتمی بسیار ضروری و مهم به نظر می‌رسد. هر چند که در حال حاضر چندین سال از شروع کار تحقیقاتی جدی کشورهای پیشرفته در این زمینه می‌گذرد، اما به علت جدید بودن موضوع هنوز احتمال باقی ماندن در میدان رقابت با سایر کشورها برای ایران وجود دارد.

Purchased Now ›

No front page content has been created yet.‎

رویدادها

                                               کارگاه ارتباطات کوانتومی امن: فرصت‌ها و چالش‌ها
                                                                مرکز تحقیقات مخابرات ایران- ۲۵ بهمن ۹۶

کارگاه ارتباطات کوانتومی نوری: تحولی نوین در مخابرات

بیست و پنجمین کنفرانس مهندسی برق ایران - دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی                         

 

آخرین اخبار

پروژه بنیادی ارتباطات کوانتومی نوری


دوشنبه ۱۵ بهمن

مطالعات ثابت می‌کند که ارتباطات کوانتومی جهانی ماهواره‌ای امکان پذیر خواهد بود.

محققان ایتالیایی امکان برقراری ارتباط کوانتومی بین ماهواره‌های مستقر در مدار بلند و ایستگاه زمینی را با تغییر در سطح فوتون در فاصله ۲۰،۰۰۰ کیلومتر نشان داده‌اند. این آزمایش قابلیت برقراری ارتباط کوانتومی امن در مقیاس جهانی را با استفاده از سیستم ماهواره‌ای ناوبری جهانی ([۱]GNSS) اثبات می‌کند.

۰ دیدگاه
سه شنبه ۴ ارديبهشت

فیزیکدانها شکل جدیدی از نور را تولید کردند (۲۰۱۸)

محققان دانشگاه MIT، دانشگاه‌هاروارد و چند دانشگاه دیگر، نشان دادند که فوتونها می‌توانند با یکدیگر برهم کنش کنند. این درواقع تحقیقی است که می‌تواند مسیرهای جدیدی را به منظور استفاده از فوتونها در محاسبات کوانتومی معرفی کند.

۰ دیدگاه
شنبه ۱ ارديبهشت

ابزار تمرینی OpenFermion برای کدنویسی در کامپیوتر کوانتومی (۲۰۱۸)

در یک حرکت جهانی، محققان در حال کار روی کامپیوترهای کوانتومی هستند. در همین حین، آن‌ها باید بیاموزند که چگونه برای این دستگاه‌ها – که از اساس متفاوت با دستگاه‌های معمول هستند – کدنویسی انجام دهند. گروهی از دانشمندان، شامل تعدادی فیزیکدان از دانشگاه لیدن و تی یو دلفت، به رهبری گوگل ابزاری تمرینی برای شیمیدان‌ها توسعه داده اند که OpenFermion خوانده می‌شود.

۰ دیدگاه
چهارشنبه ۲۲ فروردين

قطعه‌ای کلیدی برای انجام محاسبات کوانتومی بیشتر (۲۰۱۷)

تیمی در دانشگاه سیدنی و مایکروسافت با همکاری دانشگاه استنفورد امریکا قطعه‌ای را مینیاتوری کردند که برای افزایش حجم محاسبات کوانتومی ممکن ضروری است. این کار اولین استفاده ی عملی از فاز جدیدی از ماده است که عایق‌های توپولوژیک خوانده می‌شود و در سال ۲۰۰۶ کشف شد.

۰ دیدگاه
چهارشنبه ۱۵ فروردين

برای اولین بار LEDهای در هم تنیده در طول موج مخابراتی کار می‌کنند (۲۰۱۸)

محققان اولین دیود نوری (LED) کوانتومی را ارائه دادند که قادر است تک فوتون و زوج درهم تنیده در طول موج حدود ۱۵۵۰ نانومتر (پنجره استاندارد مخابراتی) گسیل کند. انتظار می‌رود، منابع تک فوتونی که در این طول موج کار می‌کنند به عنوان عنصر کلیدی در شبکه‌های کوانتومی آینده، سیستم‌های ارتباطات کوانتومی بلند برد، ابزارهای رمزنگاری کوانتومی و سایر کاربردها به کار گرفته شوند.

۰ دیدگاه
چهارشنبه ۱۶ اسفند

محاسبات کوانتومی چطور زنجیره بلوک (Blockchain) را می‌شکند؟ در مقابله با آن چه اقدامی باید کرد؟ (۲۰۱۸)

همه ما درباره کامپیوترهای کوانتومی و تهدیداتی که در برابر زنجیره بلوک ایجاد می‌کنند، شنیده ایم. با این حال باور متداول این است که کامپیوترهای کوانتومی فراتر از نمونه‌های ازمایشگاهی وجود ندارند و این تهدید فرضی است. حقیقت این است که کامپیوترهای کوانتومی نه تنها وجود دارند بلکه از لحاظ تجاری نیز در دسترس هستند. امروزه هر کسی می‌تواند به یک کامپیوتر کوانتومی در ابر عمومی دسترسی پیدا کند و آزمایش‌های برنامه نویسی را انجام دهد، از جمله الگوریتم شور که رمزنگاری RSA را می‌شکند.

۰ دیدگاه
شنبه ۱۲ اسفند

فیزیکدانان رکوردی جدید با درهم‌تنیدگی ۱۰ کیوبیتی ثبت کردند (۲۰۱۷)

فیزیکدانان موفق به ایجاد درهم‌تنیدگی میان ۱۰ کیوبیت در مدار ابررسانایی شدند که بالاتر از رکورد قبلی ۹ کیوبیت درهم‌تنیده ابررسانا است. حالت ده کیوبیتی، بزرگترین حالت درهم‌تنیده‌ی چند کیوبیتی ایجاد شده در هر سیستم حالت جامد است و نشان دهنده یک گام به سمت تحقق محاسبات کوانتومی در مقیاس بزرگ است.
جیان وی پان، پژوهشگر ارشد و همکارانش در دانشگاه علم و فناوری چین، دانشگاه ژجیانگ، دانشگاه فوجیو و موسسه فیزیک چین، نتایج تحقیق خود را در ژورنال Physical Review Letters، منتشر کرده اند.

۰ دیدگاه
چهارشنبه ۹ اسفند

مسابقه‌ی کوانتومی، توسعه‌ی تراشه‌های کوانتومیِ سیلیکونی را شتاب بخشیده است (۲۰۱۸)

دانشمندان نشان داده‌اند که در یک تراشه‌ی کوانتومیِ سیلیکونی، اطلاعات کوانتومیِ یک اسپین الکترون می‌تواند به یک فوتون منتقل شود. اهمیت این موضوع بدان لحاظ است که می‌توان از این طریق بیت‌های کوانتومی را در یک تراشه به هم متصل کرد و تراشه‌هایی با تعداد زیادی کیوبیت درست کرد.

۰ دیدگاه
يكشنبه ۶ اسفند

ستارگان به عنوان مولد اعداد تصادفی می‌توانند قوانین بنیادی فیزیک را تست کنند (۲۰۱۷)

ستارگان، کوازارها و تمامی اجسام سماوی فوتون‌هایی در مسیرهای تصادفی تولید می‌کنند. دانشمندان با بهره‌گیری از این پدیده تصادفی توانسته‌اند مولد اعداد تصادفی با نرخ بیشتر از یک میلیون عدد در ثانیه تولید کنند. تولید اعداد تصادفی با نرخ‌های بسیار بالا کاربردهای فراوانی مثل رمزنگاری و مدلسازی کامپیوتری دارد.

۰ دیدگاه
سه شنبه ۱۷ بهمن

استفاده از کوانتوم در فرکانسهای رادیویی برای کمک به ارتباطات، نقشه برداری خانگی، زیرزمین و زیردریا (۲۰۱۷)

محققان موسسه ملی  استانداردسازی  و فناوری National Institute Standardization Technology ‪(NIST)‬ نشان دادند که در مکانهایی که سامانه موقعیت یاب جهانی GPS و معمولاً تلفنهای همراه و ابزارهای رادیویی دچار اختلال هستند و یا اینکه اصلاً نمی‌توانند ارتباط را برقرار نمایند (مانند داخل خانه، مناطق شهری با ساختمانهای بلند، زیر آب و زیرزمین )، استفاده از فیزیک کوانتومی، می‌تواند ارتباط را میسر سازد.

۰ دیدگاه

درباره ما

با توجه به اهمیت استراتژیک امنیت اطلاعات و ارتباطات در دنیای کنونی، پژوهش و سرمایه­ گذاری کشور در حوزه فناوری ارتباطات کوانتمی بسیار ضروری و مهم به نظر می‌رسد. گروه نوری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با درک اهمیت و ضرورت پژوهش در این حوزه، از سال ۹۵ پژوهش بنیادی در حوزه ارتباطات کوانتمی را آغاز کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی فناوری کوانتوم

کانال تلگرامی "ارتباطات کوانتومی نوری: تحولی نوین در مخابرات" به منظور ترویج، شناساندن و بالابردن سطح دانش فناوری کوانتومی (ارتباطات کوانتومی، اپتیک کوانتومی، محاسبات کوانتومی و اطلاعات کوانتومی) در کشور و تقویت روابط و همکاری‌های علمی متخصصان این حوزه، راه اندازی شده است. برای اطلاع از آخرین اخبار در حوزه فناوری کوانتوم و آشنایی با مفاهیم آن، می‌توانید در اینجا کلیک نمایید.

ارتباط با ما

  • نشانی:    تهران، خیابان کارگرشمالی، روبروی سازمان انرژی اتمی، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری ارتباطات
  • تلفن تماس: ۸۴۹۷۷۳۳۳
  • رایانامه: quantumcomm@itrc.ac.ir