فناوری‌های کوانتومی کاربردپذیر در حوزه فاوا: محاسبات، ارتباطات و رمزنگاری کوانتومی


سرمایه گذاری‌های جهانی در حوزه فناوری کوانتوم


حوزه‌های تحقیقاتی فناوری کوانتوم


پروژه‌های عملیاتی در حوزه ارتباطات کوانتومی

وضعیت کنونی فناوری ارتباطات کوانتومی

ارائه نمونه‌های تجاری و اجرای پروژه‌های موفق ارتباطات کوانتمی نشان می‌دهد که این فناوری مراحل تحقیقاتی را با موفقیت پشت سرگذاشته است و به زودی بازار گسترده‌تری را به خود اختصاص خواهد داد. در حال حاضر کشورهای توسعه یافته مانند چین، اتحادیه اروپا، آمریکا، کانادا، استرالیا، ژاپن و…برخی از مراکز سیاسی-امنیتی و بانک‌های خود را به این سیستم‌ها مجهز کرده‌اند.

Call to Action Now ›

معماری ارتباطات کوانتومی

در شکل نمای کلی یک سیستم توزیع کلید کوانتمی نشان داده شده است. معماری کلی توزیع کلید کوانتمی شامل فرستنده کوانتمی، گیرنده کوانتمی، کانال کوانتمی و یک کانال کلاسیکی (همان شبکه ارتباطی متداول) می‌باشد.

Primary Plan ›   Secondry Plan ›

اهمیت ارتباطات کوانتومی

با توجه به اهمیت استراتژیک امنیت اطلاعات و ارتباطات در دنیای کنونی، پژوهش و سرمایه‌گذاری کشور در حوزه فناوری ارتباطات کوانتمی بسیار ضروری و مهم به نظر می‌رسد. هر چند که در حال حاضر چندین سال از شروع کار تحقیقاتی جدی کشورهای پیشرفته در این زمینه می‌گذرد، اما به علت جدید بودن موضوع هنوز احتمال باقی ماندن در میدان رقابت با سایر کشورها برای ایران وجود دارد.

Purchased Now ›

No front page content has been created yet.‎

رویدادها

اولین جلسه فروم فناوری‌های کوانتومی کاربردپذیر در حوزه فاوا: علم سنجی حوزه ارتباطات کوانتومی
مرکز تحقیقات مخابرات ایران- ۵ دی ماه ۱۳۹۷

کارگاه ارتباطات کوانتومی امن: فرصت‌ها و چالش‌ها
مرکز تحقیقات مخابرات ایران- ۲۵ بهمن ۹۶

کارگاه ارتباطات کوانتومی نوری: تحولی نوین در مخابرات
بیست و پنجمین کنفرانس مهندسی برق ایران - دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی   

 

آخرین اخبار

پروژه بنیادی ارتباطات کوانتومی نوری


دوشنبه ۲ ارديبهشت

Q System One، اولین رایانهٔ کوانتومی تجاری IBM

در نمایشگاه CES 2019 شرکت IBM اولین سامانهٔ رایانش کوانتومی تجاری خود را با نام IBM Q System One رونمایی کرد. این سامانهٔ مجتمع یک بستهٔ کامل است که شامل یک رایانهٔ کوانتومی ۲۰ کیوبیتی و بخش‌های پردازش کلاسیک می‌شود.

۰ دیدگاه
دوشنبه ۲ ارديبهشت

پژوهشگران با سوراخ کردن صفحه ای از گرافن سفید، توانستند اتم‌های مصنوعی برای محاسبات کوانتومی تولید کنند

خلاصه خبر:

پژوهشگران با ایجاد سوراخ‌هایی در یک صفحه دو بعدی نازک از نیترات بور با شبکه شش وجهی توسط یک پرتو یونی کانونی شده گالیوم (بردار سبزرنگ) توانستند اتم‌های مصنوعی تولید کنند، که می‌توانند تک فوتون‌هایی (بردار بنفش رنگ) را به وجود آورند که به عنوان کیوبیت‌های محاسبات کوانتومی در هوا و دمای اتاق استفاده شوند.

 

شرح خبر:

۰ دیدگاه
دوشنبه ۲ ارديبهشت

در یک شبیه ساز کوانتومی جدید، نور مانند آهن ربا رفتار می‌کند!

توصیف سیستم‌های بس ذره ای با استفاده از قوانین مکانیک کوانتومی می‌تواند به گونه ای پیچیده باشد که قدرتمند‌ترین رایانه‌های موجود در جهان هم نتوانند رفتار کمی آن را پیش بینی کنند. در سال ۱۹۸۱ فیزیکدان برجسته، ریچارد فاینمن این پیشنهاد را  مطرح کرد که رفتار این سیستم‌های پیچیدۀ فیزیکی را می‌توان به وسیلۀ سیستم‌های مصنوعی دیگری که از همان قوانین مکانیک کوانتومی تبعیت می‌کنند، شبیه سازی کرد. این سیستم‌های مصنوعی اکنون "شبیه سازهای کوانتومی" نامیده می‌شوند.

۰ دیدگاه
چهارشنبه ۲۱ فروردين

شروع مرحله دوم فرآیند استانداردسازی رمزنگاری پساکوانتومی توسط NIST

به منظور مقابله با تهدیدهای پردازنده­های کوانتومی، موسسه ملی استاندارد و فناوری آمریکا (NIST) از سال ۲۰۱۶ فرآیندی را برای استانداردسازی طرح­های رمزگذاری نامتقارن، تبادل کلید و امضای دیجیتال پساکوانتومی آغاز کرده­است. ارسال طرح­ها تا ۳۰ نوامبر ۲۰۱۷ انجام شده است. فرآیند بررسی طرح­های ارائه شده ۳ تا ۵ سال به طول می­انجامد. ابتدا ۸۲ طرح به NIST ارسال شدند که از بین آن­ها ۶۹ طرح وارد فرآیند بررسی شدند.

۰ دیدگاه
چهارشنبه ۲۱ فروردين

تبادل اطلاعات کوانتمی بلند برد، موفقیتی در مقیاس نانو

در موسسه نیلز بوهر، دانشگاه کوپنهاگ، محققان توانستند  اسپین الکترون‌ها را میان نقاط کوانتومی که از هم فاصله دارند؛ مبادله کنند. این کشف می‌تواند ما را یک قدم به کاربردهای آینده اطلاعات کوانتمی نزدیک تر کند. اکنون، فاصله میان نقاط به منظور مجتمع شدن با میکروالکترونیک‌های مرسوم و یا شاید کامپیوتر کوانتومی آینده به اندازه کافی بزرگ شده است.

۰ دیدگاه
يكشنبه ۱۱ فروردين

گوش دادن به رادیوی کوانتومی

تصویر شماره ۱: این تراشه کوانتومی (به ابعاد یک سانتی متر در یک سانتی متر) به محققان اجازه می‌دهد تا به کوچکترین سیگنال رادیویی که توسط مکانیک کوانتومی مجاز شمرده می‌شود گوش فرا دهند (منبع: تی یو دلفت).

 

۰ دیدگاه
دوشنبه ۵ فروردين

دانشمندان ادعا کرده اند که موفق به معکوس کردن زمان با استفاده از یک کوانتوم کامپیوتر شده اند

یک تیم بین المللی شامل محققینی از پژوهشکده فیزیک و تکنولوژی مسکو و همکاران سوئیسی و آمریکایی آنها موفق شده اند که در یک مسئله فیزیکی زمان سیستم را به کمک یک کامپیوتر کوانتومی دو کیوبیتی به عقب برگردانند و برای اولین بار یک مسئله معکوس زمانی را به کمک الگوریتم‌های کامپیوترهای کوانتومی حل کنند.

۰ دیدگاه
سه شنبه ۲۱ اسفند

درهمتنیدگی دو فوتون با رنگ‌های مختلف

خلاصه خبر:

 

محققان روش جدیدی برای درهمتنیده کردن دو فوتون پیدا کردند، یکی از این فوتون‌ها دارای طول موجی مناسب برای ابزار محاسبات کوانتومی می‌باشد و طول موج فوتون دیگر مناسب برای انتقال از طریق فیبر اپتیکی است.

 

شرح خبر:

 

۰ دیدگاه
چهارشنبه ۱۵ اسفند

چین در حال ساخت آزمایشگاه کوانتومی غیرمتمرکز در سطح ملی است

چین در هشتمین کنفرانس بین‌المللی رمزنگاری کوانتومی که در شانگهای برگزار شد، اعلام کرد که در حال ساخت یک آزمایشگاه اطلاعات کوانتومی غیرمتمرکز (واقع در چند منطقه) جدید است، رسانه‌ محلی یکای (Yicai) گزارش داد:

۰ دیدگاه
چهارشنبه ۱۵ اسفند

اگر رایانه‌های کوانتومی زنجیره بلوکی را تهدید کنند، زنجیره بلوکی کوانتومی می‌تواند به عنوان راهکار دفاع مطرح باشد

رایانه‌های کوانتومی می‌توانند رمزنگاری‌های متداولی را که زنجیره بلوکی روی آن‌ها متمرکز شده‌اند شکست دهند.  در حال حاضر فیزیکدانان می‌گویند راهکار درهمتنیدگی می‌تواند این نوع حمله را مهار کند.

این خبر توسط Emerging Technology در می‌۲۰۱۸ ارائه شده است

۰ دیدگاه

درباره ما

پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات بر مبنای اهداف سند راهبردی برنامه ششم توسعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص"رصد فناوری ­های پیشرفته و تولید محصولات بومی، فعالیت پژوهشی در حوزه ارتباطات کوانتومی نوری را با توجه به اهمیت موضوع از اوایل سال ۱۳۹۴ در دستور کار خود قرار داد. در اواخر بهمن ماه ۱۳۹۵، پروژه­­ ی بنیادی با عنوان "بهبود پروتکل­‌های ارتباطات کوانتومی نوری منتخب و پیشنهاد پروتکل­‌های مناسب جهت پیاده­ سازی در کشور" در این پژوهشگاه و با بهره‌گیری از توان علمی نخبگان دانشگاهی آغاز به کار کرد که در بهمن ماه ۱۳۹۶ با به اتمام رسید. با توجه به ضروت بکارگیری فناوری­‌های کوانتومی در حوزه فاوا و اهمیت استراتژیک آنها برای کشور، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات موضوع فناوری ­های کوانتومی کاربردپذیر در حوزه فاوا را از اوایل سال ۱۳۹۷ به عنوان یک موضوع محوری در دستور کار خود قرار داده است.در این راستا پروژه تدوین نقشه­راه فناوری­های کوانتومی کاربردپذیر در حوزه فاوا فعالیت خود را از بهمن ماه سال ۱۳۹۷ در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات آغاز کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی فناوری کوانتوم

کانال تلگرامی "فناوری‌های کوانتومی کاربردپذیر در حوزه فاوا" به منظور ترویج، شناساندن و بالابردن سطح دانش فناوری کوانتومی (محاسبات کوانتومی، ارتباطات کوانتومی و رمزنگاری کوانتومی) در کشور و تقویت روابط و همکاری‌های علمی متخصصان این حوزه، راه اندازی شده است. برای اطلاع از آخرین اخبار در حوزه فناوری کوانتوم و آشنایی با مفاهیم آن، می‌توانید در اینجا کلیک نمایید.

ارتباط با ما

  • نشانی:    تهران، خیابان کارگرشمالی، روبروی سازمان انرژی اتمی، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری ارتباطات
  • تلفن تماس: ۸۴۹۷۷۳۳۳
  • رایانامه: quantumcomm@itrc.ac.ir