ارتباطات و رمزنگاری کوانتومی

You are here

روند غالب فناوری­‌ها در قرن بیست و یک به سمت مینیاتوری کردن اداوات پیش رفته است. این روند به ساخت ادوات در ابعاد طولی نانومتر و کوچک­تر منجر شد که در آن، قوانین مکانیک کوانتومی حاکم است. هم اکنون در میانه انقلاب دوم کوانتوم، شاهد ظهور فناوری­‌های نوینی هستیم که بر مبنای کنترل خواص کوانتومی ذرات منفرد بنا شده­ اند. از بین فناوری ­های کوانتومی مختلف، مخابرات کوانتومی بلوغ بیشتری داشته است. اختصاص بودجه‌های عظیم تحقیقاتی، عرضه نمونه‌های تجاری و اجرای موفق پروژه‌های مخابرات کوانتومی در مراکز مهم تجاری، سیاسی و نظامی کشورهای توسعه ­یافته و سرمایه‌گذاری برای اجرای پروژه‌های مشابه در سطح ارتباطات شهری و بین شهری این کشورها نشان‌دهنده اهمیت و گرایش جهانی به این موضوع است که سیستم‌های ارتباطی تمامی کشورها در آینده‌ای نه چندان دور به این سمت خواهند رفت. مخابرات کوانتومی را می­توان به صورت کلی به دو دسته رمزنگاری کوانتومی و ارتباطات کوانتومی تقسیم ­بندی کرد که هر کدام از آن­ها زیرشاخه­‌های متعددی را دربرمی گیرند. منظور از زیرشاخه ­های رمزنگاری کوانتومی آن دسته از حوزه­‌های دانشی است که در آن­ها کلید یا رمز ارتباطات با روش ­های کوانتومی و یا روش­های مقاوم در برابر کوانتوم ایجاد می‌­شود ولی در نهایت پیام رمزشده از طریق کانال کلاسیکی منتقل می‌­شود. توزیع کلید کوانتومی معروفترین زیرشاخه رمزنگاری کوانتومی است که امروزه نمونه­‌های تجاری آن نیز در بازار موجود است. این در حالی است که زیرشاخه­‌های ارتباطات کوانتومی شامل آن دسته از روش­های ارتباطی است که در آن متن پیام مستقیماً بر روی منابع کوانتومی کد می‌­شود و از طریق کانال­های کوانتومی برای گیرنده ارسال می­ شود. مباحث مربوط به شبکه ­ها و ماهواره­‌های کوانتومی نیز در دسته ارتباطات کوانتومی در نظر گرفته شده است. فرابردکوانتومی معروفترین زیرشاخه ارتباطات کوانتومی است که اساس کار شبکه­‌های تکرارکننده­های کوانتومی نیز محسوب می­ شود.

درباره ما

پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات بر مبنای اهداف سند راهبردی برنامه ششم توسعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص"رصد فناوری ­های پیشرفته و تولید محصولات بومی، فعالیت پژوهشی در حوزه ارتباطات کوانتومی نوری را با توجه به اهمیت موضوع در دستور کار خود قرار داد.

عضویت در کانال تلگرامی فناوری کوانتوم

کانال تلگرامی "فناوری‌های کوانتومی کاربردپذیر در حوزه فاوا" به منظور ترویج، شناساندن و بالابردن سطح دانش فناوری کوانتومی (محاسبات کوانتومی، ارتباطات کوانتومی و رمزنگاری کوانتومی) در کشور و تقویت روابط و همکاری‌های علمی متخصصان این حوزه، راه اندازی شده است. برای اطلاع از آخرین اخبار در حوزه فناوری کوانتوم و آشنایی با مفاهیم آن، می‌توانید در اینجا کلیک نمایید.

ارتباط با ما

  • نشانی:    تهران، خیابان کارگرشمالی، روبروی سازمان انرژی اتمی، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری ارتباطات
  • تلفن تماس: ۸۴۹۷۷۳۳۳
  • رایانامه: quantumcomm@itrc.ac.ir