فناوری‌های کوانتومی کاربردپذیر در حوزه فاوا

You are here

در دو دهه گذشته شاهد ظهور فناوری ­های نوینی بوده­ ایم که بر مبنای کنترل خواص کوانتومی ذرات منفرد (مانند الکترون­ها و فوتون­ها) بنا شده­ اند.­ فناوری­‌های کوانتومی از قوانین مکانیک کوانتومی مانند برهم­ نهی، درهم ­تنیدگی، اصل عدم قطعیت و اندازه­ گیری کوانتومی برای ایجاد قابلیت­‌های کاربردی جدیدی استفاده می­ کنند که امکان دستیابی به آنها در فناوری­‌های کلاسیک غیرممکن است. به همین دلیل فناوری­‌های کوانتومی در سال­‌های اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته ­اند و حکومت­ها بودجه ­های تحقیقاتی زیادی را در این زمینه صرف کرده ­اند. از بین فناوری­‌های کوانتومی مختلف مانند حسگرهای کوانتومی، رادارهای کوانتومی، تصویربرداری کوانتومی، لیتوگرافی کوانتومی، موتورهای کوانتومی و غیره؛ سه شاخه محاسبات کوانتومی، ارتباطات کوانتومی و رمزنگاری کوانتومی رابطه نزدیکتری با حوزه فاوا دارند که از آنها تحت عنوان فناوری‌های کوانتومی کاربردپذیر در حوزه فاوا یاد می‌کنیم.

درباره ما

پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات بر مبنای اهداف سند راهبردی برنامه ششم توسعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص"رصد فناوری ­های پیشرفته و تولید محصولات بومی، فعالیت پژوهشی در حوزه ارتباطات کوانتومی نوری را با توجه به اهمیت موضوع در دستور کار خود قرار داد.

عضویت در کانال تلگرامی فناوری کوانتوم

کانال تلگرامی "فناوری‌های کوانتومی کاربردپذیر در حوزه فاوا" به منظور ترویج، شناساندن و بالابردن سطح دانش فناوری کوانتومی (محاسبات کوانتومی، ارتباطات کوانتومی و رمزنگاری کوانتومی) در کشور و تقویت روابط و همکاری‌های علمی متخصصان این حوزه، راه اندازی شده است. برای اطلاع از آخرین اخبار در حوزه فناوری کوانتوم و آشنایی با مفاهیم آن، می‌توانید در اینجا کلیک نمایید.

ارتباط با ما

  • نشانی:    تهران، خیابان کارگرشمالی، روبروی سازمان انرژی اتمی، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری ارتباطات
  • تلفن تماس: ۸۴۹۷۷۳۳۳
  • رایانامه: quantumcomm@itrc.ac.ir