محاسبات کوانتومی

You are here

در سال ­های اخیر با کوچک شدن ابعاد ترانزیستورها، پیشرفت­‌های قابل توجهی در سرعت پردازش کامپیوترها صورت گرفته است. روند رو به رشد علم و تکنولوژی نشان می‌­دهد که در چند دهه­ ی آینده وارد عصر کوانتم می­­ شویم که در آن کامپیوترهایی با پردازنده­‌های کوانتمی عرضه می‌­شوند. تحقیقات گسترده و سرمایه ­گذاری­های زیاد صورت گرفته در حوزه فناوری کوانتم نشان دهنده اهمیت و گرایش جهانی به این موضوع است. علم محاسبات کوانتمی، نوید بخش ساخت کامپیوترهایی با قدرت محاسبات بسیار بالا ورای قابلیت کامپیوترهای کلاسیکی است. منطق محاسباتی کامپیوترهای کوانتمی با کامپیوترهای کلاسیکی کاملا متفاوت است و کامپیوترهای کوانتمی با استفاده از قوانین مکانیک کوانتمی قادر خواهند بود مسائل ریاضی پیچیده که برای کامپیوترهای کلاسیکی عملا غیرقابل حل هستند را در زمان کوتاهی حل کنند. از طرف دیگر، امنیت شبکه­‌های ارتباطی کنونی بر اساس پیچیدگی­‌های محاسباتی مسائل ریاضی استوار است. با این حال به زودی با پیشرفت فناوری محاسبات کوانتمی و ظهور کامپیوترهای کوانتمی، پروتکل­‌های رمزنگاری کلاسیکی کنونی رمزگشایی خواهند شد و امنیت ارتباطات در معرض خطر جدی قرار خواهد گرفت.

 

درباره ما

پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات بر مبنای اهداف سند راهبردی برنامه ششم توسعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص"رصد فناوری ­های پیشرفته و تولید محصولات بومی، فعالیت پژوهشی در حوزه ارتباطات کوانتومی نوری را با توجه به اهمیت موضوع در دستور کار خود قرار داد.

عضویت در کانال تلگرامی فناوری کوانتوم

کانال تلگرامی "فناوری‌های کوانتومی کاربردپذیر در حوزه فاوا" به منظور ترویج، شناساندن و بالابردن سطح دانش فناوری کوانتومی (محاسبات کوانتومی، ارتباطات کوانتومی و رمزنگاری کوانتومی) در کشور و تقویت روابط و همکاری‌های علمی متخصصان این حوزه، راه اندازی شده است. برای اطلاع از آخرین اخبار در حوزه فناوری کوانتوم و آشنایی با مفاهیم آن، می‌توانید در اینجا کلیک نمایید.

ارتباط با ما

  • نشانی:    تهران، خیابان کارگرشمالی، روبروی سازمان انرژی اتمی، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری ارتباطات
  • تلفن تماس: ۸۴۹۷۷۳۳۳
  • رایانامه: quantumcomm@itrc.ac.ir